بازی ها

بازی ها و سرگرمی های الکترونیکی :

تاریخچه :

((۱۹۵۸))
کشف بزرگ انسان
نمایش آزمایش معروف ویلیام هیگان بو تام با نام “Tennis For Two” که شبیه سازی یک بازی پینگ‌ پنگ در داخل اسیلوسکوپ بود، آزمایشگاه ملی بروکهاون را منفجر کرد! آزمایشی که در آن انسان می‌توانست کنترل صفحه‌ی نمایش را برای بازی کردن به عهده گیرد.


((۱۹۶۲))
مهندسان مشغول کارند
نسخه‌ی نهایی بازی! در دانشگاه MIT نوشته شد که بعدها این بازی تبدیل به ایده‌ی اولیه‌ی رولان بوشهر برای ساخت بازی Computer Space در سال ۱۹۷۱ گشت.


((۱۹۶۷))
عشق به مهمان قهوه ای رنگ

اولین کنسول بازی ویدئویی به شکل جعبه های مستطیل شکل چوبی به رنگ قهوه ای بود به نام “Brown Box”. این کنسول حاوی شش بازی ساده پینگ‌پنگ، تنیس، هندبال، والیبال، بازی‌ها تعقیب و بازی نور تفنگ بود.


((۱۹۷۱))
تولد عجیب دوست داشتنی

اولین دستگاه ژتونی بازی‌های کامپیوتری با بازی معروف که توسط رولان بوشهر نوشته شده بود ساخته می‌شود. شیوه بازی نیز این چنین بود که بازیکن به بشقاب پرنده های داخل صفحه شلیک می‌کرد و امتیاز می‌گرفت.


((۱۹۷۲))
انقلاب کنسولی

کنسول ساخته شده توسط Ralph Baer با نام Magnavox Odyssey عرضه می‌شود. بازی معروف PONG که توسط بوشهر نوشته شده بود برای اولین بار بر روی دستگاه‌های Arcade عرضه شده و تبدیل به پرفروش‌ترین بازی تاریخ می‌شود.


((۱۹۷۳))
هپی برث دی ، اتاری

همزمان با اوج گرفتن صنعت بازی‌های ARCADE رولان بوشنل شرکت خود را با نام “ATARI” تاسیس می‌کند. او مخفیانه شرکت‌هایی نظیر Chicago Coin , Midway , Ramtek , Taito , Allied Leisure و Kee Games  را نیز خریداری می‌کند.


((۱۹۷۴))
انسان وارد می شود

بازی TV Basketball اولین بازی Arcade است که از اشکال شبیه به انسان به جای مربع‌ها و یا ماشین‌ها برای نشان دادن افراد درون صحنه استفاده می‌کند. همچنین Tank از شرکت Kee Games نیز اقدام به ذخیره‌ی اطلاعات گرافیکی بازی بر روی ROM می‌کند.


((۱۹۷۵))
و حالا، بازی های گروهی

بازی Steeplchase از شرکت Atari اولین بازی ۶ نفره و بازی Indy 800 از شرکت Kee Games اولین بازی ۸ نفره همراه با ۸ فرمان و گاز برای بازی بازها طراحی شدند. این دومی از یک CRT رنگی نیز استفاده می‌کرد.


((۱۹۷۶))
زنده باد ، اول شخص

بازی Night Driver شرکت Atari اولین بازی ایی است که دید اول شخص را شبیه سازی می‌کند. چیز AY-85003 از شرکت General Instruments عرضه می‌شود که تمامی مدارهای منطقی لازم را برای بازی‌های ویدئویی داشت. بازی FairChild نیز به عنوان اولین بازی مبتنی بر کارتریج عرضه می‌گردد.


((۱۹۷۷))
اتاری رقیب می طلبد

اولین شکست صنعت بازی به وقوع می‌پیوندد و بسیاری از شرکت‌ها از دور رقابت خارج می‌شوند؛ زیرا کنسول VCS شرکت آتاری یا همان ATARI2600 خودمان عرضه شده است. ژاپنی‌ها به غیرتشان برمی‌خورد و اولین بازی کامپیوتری رنگی خود”Color TV Game6  “محصول «نینتندو» را روانه بازار می‌کنند.


((۱۹۷۷))
باسکول *۴

نوآوری در بازار بازی، حرف اول را می‌زد. مدیران شرکت Kee Games این نکته را فهمیده بودند و بازی Arcade با نام Super Bug را که اولین حرکت Scrolling چهار جهت را ارائه می‌داد معرفی کردند.


((۱۹۷۸))
به هدف شلیک کن

بازی معروف Space Invaders عرضه شده و تبدیل به ایده‌ی اولیه‌ی بسیاری از بازی‌های شور Vertical می‌شود. بازی Arcade شرکت آتاری با نام Football حرکت Scrolling دو جهت را معرفی می‌کند.


((۱۹۷۹))
مشت اول

شرکت VectorBeam بازی Warrior را عرضه می‌کند که اولین بازی مبارزه ای و تک به تک محسوب می‌شود. بازی‌های شرکت آتاری که هر دو از گرافیک برداری استفاده می‌کنند با نام‌های Asteroids و Lunar Lander عرضه می‌شوند.


((۱۹۷۹))
ارپی جی روی شانه های RGB

بازی Galaxian از شرکت Namco اولین بازی ایی است که کاملاً از سیستم رنگی RGB استفاده می‌کند. بازی بسیار معروف Puck-Man (که بعدها به Pack-Man تغییر نام یافت) در ژاپن عرضه می‌شود.

*************************

((۱۹۸۰))
X ها، Y ها و Z ها سلام

بازی Pac-Man در آمریکای شمالی به همراه بازی‌های تأثیرگذار دیگری همچون Battlezone و Defender عرضه می‌شوند. بازی از شرکت آتاری اولین بازی است که سیستم سه بعدی واقعی را در یک بازی پیاده سازی می‌کند.


((۱۹۸۰))
هوای پیمای شخصی من

بازی Ultima تبدیل به اولین بازی کنسول‌های خانگی می‌شود که از Scrolling چهار طرفه بهره می‌برد. بازی StarFighter اولین بازی است که در داخل یک دستگاه مثل هواپیما قابل بازی بود و همچنین از یک سیستم امتیازدهی برای بازیکنان استفاده می‌کرد.


((۱۹۸۱))
جشن ۵ میلیون دلاری

بازی Doneky Kong از شرکت Nintendo و همچنین بازی Tempest از آتاری عرضه می‌شوند. سود بازی‌های Arcade در ایالات متحده به ۵ میلیارد دلار می‌رسد.


((۱۹۸۲))
دور خیز سگا

بازی Q*bert از شرکت Gottlieb عرضه می‌شود. بازی Arcade شرکت Sega با نام Zaxxon اولین بازی‌ای است که در تلویزیون به صورت تجاری تبلیغ می‌شود. در ادامه‌ی همین سال سود بازی‌های Arcade شروع به سقوط کردن می‌کنند.


((۱۹۸۳))
در راستای رستری شدن

سقوط دوم صنعت بازی باعثت اثیر بر سیستم بازی‌های کنسول‌های خانگی شده است. کنسول خانگی شرکت نینتندو با نام Famicom عرضه می‌شود. بازی I Robot از شرکت آتاری اولین بازی ایی است که از سیستم گرافیکی Raster استفاده می‌کند.


((۱۹۸۳))
سگا ، خاطره یک نسل

شرکت سگا اولین کنسول بازی خود را با نام SG-1000 را روانه بازار کرد، کنسولی که پدرانِ بازی قدیمی امروز، سخت آن را به خاطر می‌آورند اما نو ستا لژ یک بازان امروز، با یا همان سگا جنس یس مشکی رنگ خاطرات بیشتری دارند.


((۱۹۸۴))
پا قدم دیسک های لیزری

در شرایط که شکست صنعت بازی دل بازی را خون کرده بود شرکت RDI کنسول خانگی Halcyon را بر با جایگزینی دیسک‌های لیزری به جای کارتریج‌های رایج آن زمان روانه بازار نمود و نفسی تازه به کالبد دنیای بازی دمید.


((۱۹۸۵))
قهرمان”ماریو”

در حالی که حضور به موقع کنسول جدید NES، نسخه جدید کنسول Famicom محصول نینتندو، شکست بازی‌های کامپیوتری را خاتمه داده، این شرکت بازی Super Mario Bros را طراحی کرده و یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های کامپیوتری تمام تاریخ تولید می‌شود.


((۱۹۸۶))
داستان زلدا،قسمت اول

بازی Legend of Zelda برای Famicom عرضه می‌شود که اولین بازی در سری بسیار طولانی Zelda محسوب می‌شود. بازی‌های Bubble Bobble و Arkanoid از شرکت Taito بر روی سیستم‌های Arcade عرضه می‌شوند. شرکت Sega کنسول Sega Master System (SMS) را عرضه می‌کند.


((۱۹۸۶))
تولد هوش سیاه

یوبی‌سافت‌‌مونترال‌(Ubisoft‌Montreal)یکی‌از بزرگ‌ترین شرکت‌های بازی‌سازی است که از چندین استودیو تشکیل شده است.این شرکت  در سال ۲۰۰۰ استودیو بازی سازی آمریکایی را با نام RedStorm Entertainment را خرید.شرکت یوبی‌سافت در ایران بیشتر با بازی «شاهزاده‌ی ایرانی» شناخته شده است. بازی‌ای که در آن شیطان‌ها و جن‌ها به فارسی سخن می‌گویند و  نام برخی از آن‌ها لقب‌های حضرت فاطمه (س) است.


((۱۹۸۷))
بازی بر روی لوح دایره ای

ی از این نوآوری‌های بازار بازی ارائه آن بر روی CD-ROM بود و بازی The Manhole از شرکت Cyan اولین بازی کامپیوتری است که بر روی CD-ROM عرضه می‌شود. اولین بازی ۱۶ بیتی با نام Yokai Douchuuki نیز در کشور ژاپن عرضه می‌شود.


((۱۹۸۷))
داستان شگفت انگیز گرافیک

اولین بازی ماجراجویی به همراه سیستم Point & Click با نام Maniac Mansion توسط شرکت Lucas Arts عرضه می‌شود. شرکت Incentive Software بازی Driller را که اولین بازی با گرافیک شگفت انگیز در صنعت بازی‌ها بود عرضه می‌کند. بازی Double Dragon از شرکت Taito عرضه می‌شود.


((۱۹۸۸))
بیت ها را باخودت نبر
بازی Assault از شرکت Namco عرضه می‌شود. بازی NARC از شرکت Williams اولین بازی است که از یک پردازنده‌ی ۳۲ بیتی استفاده می‌کند. شرکت نینتندو بازی Super Mario Bros2 را عرضه می‌کند.


((۱۹۸۹))
بک گراند دیجیتالم کجا بود

آتاری بازی‌های Arcade با نام‌های Hard Drivin’ و S.T.U.N Runner را عرضه می‌کند. بازی Exterminator از شرکت Gottlieb اولین بازی است که از تصاویر تمام دیجیتالی شده برای صحنه های Background بازی استفاده می‌کند. دو کنسول دستی توسط شرکت‌های نینتندو (Game Boy) و آتاری (Lynx) عرضه می‌شوند.


((۱۹۹۰))
دهه فانتزی بازی

شرکت Maxis بازی Sim City ساخته‌ی Will Wright را عرضه می‌کند که اولین بازی در سری طولانی Sim محسوب می‌شود. شرکت نینتندو بازی Super Mario Bros 3 را عرضه می‌کند. بازی Final Fantasy توسط شرکت Square Soft در آمریکای شمالی و دستگاه Game Gear توسط سگا در ژاپن عرضه می‌شود.


((۱۹۹۱))
قدرت در دستان سی دی

نینتندو کنسول SNES یا همان میکروی خودمان را در آمریکای شمالی عرضه می‌کند! سگا اولین نسخه‌ی بازی Sonic the Hedgehog را عرضه می‌کند و از شخصیت Sonic به عنوان نماد خودش استفاده می‌کند. شرکت الکترونیکی Philips دستگاه CDi را عرضه می‌کند که از دیسک‌های فشرده استفاده می‌کند.


((۱۹۹۲))
همه تان را میزنم ، با کمبت

بازی Kombat Mortal از شرکت Midway عرضه می‌شود. بازی ۷th Guest از شرکت Virgin Games تبدیل به پرفروش‌ترین بازی کامپیوتری در آن زمان می‌شود. سگا بازی Virtua Racing را که یک بازی رانندگی سه بعدی بود عرضه می‌کند.


((۱۹۹۲))
در جستجوی بعد چهارم

شرکت id Software با مدیریت جان کار مک بازی۳ Wolfenstein d را عرضه می‌کند که اولین بازی اول شخص رسمی سه بعدی در تاریخ بازی‌های ویدئویی است. شرکت Virtuality بازی Dactyl Nightmare را که یک بازی Arcade به همراه دستگاه‌های شبیه سازی مجاری (VR) بودند را عرضه می‌کند.


((۱۹۹۳))
یک دهه در صدر فروش

بازی شرکت Cyan با نام Myst عرضه شده و تبدیل به پرفروش‌ترین بازی سیستم‌های کامپیوتری تا سال ۲۰۰۲ می‌شود. شرکت id Software بازی Doom را عرضه می‌کند. سگا بازی Virtua Fighter که یک بازی مبارزه‌ی سه بعدی بود عرضه می‌کند. سیستم‌های خانگی جدیدی از جمله LaserActive CLD-A100 از شرکت Pioneer و Jaguar از شرکت آتاری عرضه می‌شوند.


((۱۹۹۴))
به افتخار اقای سونی

نتندو بازی Donkey Kong Country را برای سیستم‌های خانگی عرضه می‌کند. کنسول‌های Sega Saturn و در ژاپن عرضه می‌شوند. شرکت Blizzard بازی استراتژی همزمان Warcraft را عرضه می‌کند.


((۱۹۹۴))
کنسول زیر دست راننده
شرکت سگا بازی Daytona USA را برای سیستم‌های Arcade عرضه می‌کند که یک بازی رانندگی با تکنولوژی Texture Mapping عرضه می‌کند. کنسول خانگی Neo.Geo از شرکت SNK پدیدار می‌شود.


((۱۹۹۵))
تعظیم دلار در برابر سونی

کنسول‌های Sony Playstation و Sega Saturn در آمریکای شمالی عرضه می‌شوند. شرکت نینتندو بازی Donkey Kong:Country2 Diddy’s Kong Quest را عرضه می‌کند. شرکت Blizzard قسمت دوم بازی Warcraft را عرضه می‌کند.


((۱۹۹۶))
توروداشتن مثل خواب و خیال؛ سه بعدی

کنسول Nintendo 64 در ژاپن و آمریکای شمالی عرضه می‌شود. نینتندو همچنین کنسول دستی خاصی را با نام Virtual Boy عرضه می‌کند که دارای دو صفحه‌ی مختص برای هر کدام از چشم‌ها بود و نگاه کردن هر چشم به این صفحه های جدا باعث تفاوت رنگی صفحه و ایجاد تصاویر سه بعدی درون چشم می‌شد.


((۱۹۹۷))
فیلم از تو، بازی ازما

کنسول Nintendo 64در اروپا و استرالیا عرضه می‌شود. شرکت‌های فیلمسازی DreamWorks و Universal به همراه شرکت Sega اولین Arcade با نام GameWorks را در ایالت سیاتل برپا می‌کنند. بازی Tamogotchi از شرکت Bandai عرضه می‌شود. قسمت دوم بازی Myst با نام Riven از شرکت Cyan عرضه می‌شود.


((۱۹۹۷))
نینتندو و سگا در خط مقدم

سگا بازی Top Skater را که یک بازی Arcade با یک Interface اسکیت بود عرضه می‌کند. نینتندو بازی Mario Kart64 را عرضه می‌کند. بازی Ultima Online به عنوان اولین بازی MMORPG شروع به کار می‌کند.


((۲۰۰۰))
قرن جدید با کنسول سونی

کنسول۲ Sony Playstation معرفی می‌شود. نینتندو به فروش صد میلیونی GameBoy دست پیدا می‌کند. بازی The Sims از شرکت Maxis عرضه می‌شود. شرکت پست ایالات متحده مهر مخصوصی برای بازی‌های ویدئویی را معرفی می‌کند.


((۲۰۰۱))
دود از کنده بلند میشود

کنسول‌های Xbox از شرکت مایکروسافت و GameCube از شرکت نینتندو معرفی می‌شوند. شرکت Midway با صنعت بازی‌های Arcade خداحافظی می‌کند. بازی Halo : Combat Evolved از شرکت Bungie معرفی می‌شود. Sega به طور رسمی اعلام می‌کند که دیگر قصد ساخت کنسول‌های بازی را ندارد.


((۲۰۰۲))
پر فروش ترین بازی تاریخ

بازی The Sims پس از دو سال گوی سبقت را در فروش از رقبا ربوده و با جلو زدن از بازی Myst تبدیل به پر فروش ترین بازی کامپیوتری تمام تاریخ می‌شود.


((۲۰۰۲))
دهکده انلاین بازی ها

بازی MMORPG با نام Sims Online شروع به کار کرده و شرکت Sega بازی Rez را بر روی Playstation2 عرضه می‌کند. سرویس بازی‌های آنلاین مایکروسافت با نام Live شروع به کار می‌کند.


((۲۰۰۴))
همه نگاه ها به دست است

سونی کنسول دستی Playstation Portable را در ژاپن و۲ Playstation را در چین عرضه می‌کند. شرکت نینتندو کنسول دستی Nintendo DS را معرفی و عرضه می‌کند. شرکت Bungie قسمت دوم بازی Halo را منتشر می‌کند.


((۲۰۰۵))
سبک زندگی مایکروسافتی

نینتندو کنسول دستی Gameboy Micro را عرضه می‌کند. سونی کنسول PSP را در آمریکای شمالی و از طرفی مایکروسافت کنسول Xbox360 را عرضه می‌کند. شرکت Tiger Telematics کنسول دستی خود را با نام Gizmondo در آمریکا و انگلستان عرضه می‌کند. علامت بازی The Sims بر روی مهرهای پستی کشور فرانسه معرفی می‌شوند.


((۲۰۰۶))
برگ برنده در دستان سونی

کنسول‌های Nintendo Wii و۳ Sony Playstation عرضه می‌شوند. از طرفی مایکروسافت اقدام به فروش۳۶۰ Xbox در استرالیا می‌کند.


((۲۰۰۷))
معروف ترین بازی

ازی World of Warcraft با بیش از ۹ میلیون بازی در سرتاسر دنیا به معروف‌ترین و موفق‌ترین بازی MMORPG تاریخ تبدیل می‌شود.


(۲۰۰۸))
جهش به دنیای ایندگان
تولید بازی‌های موفقی همچون Left4  dead ، Little Big Planet، Spore   در کنار نسخه جدید Prince of Persia توانست سیر موفقیت‌های بدست آمده در نسل جهش یافته بازی‌های کامپیوتری را ادامه دهد.


((۲۰۰۹))
بهترین بازی سال

در میان بهترین بازی‌های سال ۲۰۰۹ همچون: ۲ Call Of Duty، Uncharted 2 و Batman، بازی Uncharted2:

Among Thieves توانست نظر بازی بازان و منتقدان خوره‌ی بازی را به خود جلب نموده و گوی سبقت را از سایر رقبا برباید.


((۲۰۱۰))
بازی سازی سیاسی

سیاستمداران کشورهای مختلف در راستای تحقق اهداف سیاسی کشورهای خود بودجه‌ای عظیم در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند تا در قالب سرگرمی، ذهن و روان مخاطبان جوان بازی‌ها را برای تحقق اهداف خود آماده کنند. از معروف‌ترین این بازی‌ها می‌توان به بازی‌های «آرما» و «ندای وظیفه (Call of Duty)» اشاره کرد.

آرما» یک بازی تیراندازی اول شخص است که در آن کاربر می‌تواند نقش‌های مختلفی را بازی کند، از سرباز ساده گرفته تا فرمانده تانک و خلبان بالگرد. در برخی از نسخه‌های این بازی کاربر می‌تواند در نقش فرمانده به نیروهای تحت فرمان خود دستور بدهد. در این بازی، نیروهای انگلیس به همراه هم‌پیمانشان آمریکا برای براندازی حکومت کشوری به نام «تاکستان»، به آن حمله می‌کنند. «تاکستان» کشوری ساختگی در شمال ایران است که به دلیل جنگ‌های داخلی دست‌خوش بی‌ثباتی و تجزیه شده است. نام این کشور تداعی‌کننده‌ی نام کشورهای آسیای مرکزی بوده و اشاره به حمله به این کشورها دارد.

«ندای وظیفه» نیز یکی دیگر از پرطرفدارترین بازی‌های جنگی و سیاسی است که جنگ‌های مدرن و جنگ جهانی سوم در آینده را شبیه‌سازی می‌کند.


((۲۰۱۰))
بازی سازی مذهبی

در بازی‌های عرضه شده در سال‌های اخیر، بازی‌های زیادی را می‌توان دید که در آن‌ها به باورها و فرهنگ‌های ملت‌های دیگر توهین می‌شود.

بازی «شاهزاده‌ی ایرانی» یکی از این بازی‌هاست. یک بازی ‌ماجرایی سوم شخص، پر از تحریف‌ تاریخ و توهین‌ به باورهای مذهبی. در این بازی‌ شیطان‌ها و جن‌ها به فارسی سخن می‌گویند و نام برخی از آن‌ها لقب‌های حضرت فاطمه(س)است.


((۲۰۱۰))
بهترین بازی ها
افزایش تنوع بازی‌ها در این سال باعث شد در هر سبکی، یک یا چند بازی شاخص وجود داشته باشد. از جمله بهترین بازی‌ها می‌توان Super  Mario Galaxy2 از شرکت نینتندو، Mass Effect2 از شرکت Bioware و Red Dead Redemption از شرکت Rockstar Games را نام برد.


((۲۰۱۱))
پر فروش ترین بازی
Call Of Duty بود که با فروش ۶.۵ میلیون بازی در روز اول تنها در آمریکا و انگلستان پرفروش‌ترین بازی برای تمامی کنسول‌های ارائه شده و پرفروش‌ترین بازی تمام دوران را به خود اختصاص داد.


((۲۰۱۲))
پر فروش ترین کنسول بازی
کنسول بازی۳۶۰ Xbox با فروش ۵ میلیون واحدی خود پرفروش‌ترین کنسول بازی در سال ۲۰۱۲ بوده و به مدد Kinect می‌تواند به شکل دراماتیکی به پرفروش‌ترین کنسول بازی سال ۲۰۱۳ نیز تبدیل شود.