کاهش درد زایمان

کاهش درد زایمان با استفاده از واقعیت مجازی

کاربردهای فناوری واقعیت مجازی روزبروز در حال افزایش است. این روزها شاهد حضور این فناوری قدرتمند در زمینه های مختلفی هستیم. یکی از حوزه هایی که این تکنولوژی توانسته است تغییرات چشمگیری در آن داشته باشد ، پزشکی است. پزشکان انگلیسی برای اولین بار موفق به کاهش درد زایمان با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی شده اند. این فناوری می تواند درد و استرس ناشی از ترومای بعد از زایمان را کاهش دهد.

واقعیت مجازی چگونه باعث کاهش درد زایمان می شود؟

بیمارستان دانشگاه ولز در کاردیف در حال انجام یک آزمایش است که در صورت موفقیت، می‌توان آن را در سراسر ولز پیاده‌سازی کرد. سوزان هارداکر، ماما گفت که این فناوری جایگزینی برای مدیریت درد ارائه می‌دهد.

هانا للی که قرار است به‌زودی مادر شود، در این ماه، پیش از تولد اولین نوزاد خود، این کیت را آزمایش کرد و آن را به «شبیه‌ساز» تشبیه کرد. او گفت:

این دستگاه واقعاً ۳۶۰ درجه است، بنابراین وقتی که می‌چرخم، منظره‌ای را می‌بینم که ممکن است پشت سر یا اطرافم باشد. همچنین، به من کمک می‌کند تا آرامش خاصی داشته باشم.

خانم هارداکر، رئیس مامایی هیئت بهداشتی کاردیف و ویل گفت:

 این امکان فراهم شده تا کاری کاملا متفاوت و خلاقانه انجام دهیم؛ کاری که در هیچ‌جای دیگری انجام نشده است. استفاده از چنین فناوری‌ای فرصتی بسیار خوب به‌خصوص برای مادرانی که زایمان زودرس دارند، ایجاد می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا برای گذراندن این لحظات سخت و پشت سر گذاشتن آن، تنفس و آرامش بهتری داشته باشند.

خانم للی که خودش را «هواداری بزرگ» می‌داند، می‌گوید «انتخاب» یک واژه‌ی بزرگ برای مادرانی است که در شرف زایمان هستند. وی افزود:

ممکن است برای همه مفید نباشد، حتی ممکن است برای همه‌ی مراحل زایمان به‌کار نیاید، اما فکر می‌کنم می‌تواند یک جایگزین باشد.

از آنجایی که افراد با قرار گرفتن در محیط بیمارستان دچار یاس و ناراحتی می شوند، این فناوری سعی دارد با فرد را از چنین محیطی دور کند. به‌نظر می‌رسد که راه‌حلی بسیار آسان باشد. خانم هارداکر اشاره می‌کند که این فناوری، پتانسیل دارد تا برای مادرانی که تجربه‌ی استرس ناشی از ترومای بعد از زایمان را داشتند نیز مورد استفاده قرار بگیرد. او می‌گوید به خانم‌هایی كه برای القاء حالت زایمان به بیمارستان مراجعه می‌کنند، هدست داده می‌شود و بهترین موقع استفاده از این كیت در مراحل اولیه‌ی زایمان است که مادران کنترل بیشتری روی خود دارند.