واقعیت مجازی چیست ؟

تلفیقی دیگر از دنیای واقعی و دنیای مجازی که در آن نمونه شبیه سازی مجازی از واقعیت ساخته شده است که به کمک هدست های مخصوص در محیط شبیه سازی شده مجازی از واقعیت قرار می گیرید. کاربران به کمک لنزهای دوگانه هدست های واقعیت مجازی تلفیقی از دو تصویر را روی شبکیه چشم خود مشاهده می کند که امکان درک عمق را نیز از تصویر مجازی فراهم می سازد بنابراین کاربران به کمک هدست های VR تجربه بصری بسیار نزدیکی از واقعیت را درک می کنند همچنین سنسور های بکار رفته در این سیستم امکان درک حرکت های طبیعی را متناسب با حرکت سر تجربه می کنند و در نقطه اوج این فناوری به کمک دسته های هدست( تاچ ها) قادر به تعامل با محیط شبیه سازی شده دارید. ترکیب بندی دقیق قابلیتهای فوق در کنار یکدیگر باعث می گردد به کمک هدست های واقعیت مجازی تجربه ای بی نظیر و متفاوت را درک می کنند.

معرفی هدست های واقعیت مجازی

عینک های هوشمند واقعیت افزوده به عنوان یکی از سخت افزارهای جدید پوشیدنی با تنوع زیادی در حال ورود به بازار می باشد.

کمپانی های تولید کننده هدست

شاید برای شما جالب باشد که فیسبوک صاحب و سرمایه گذار یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده سخت افزار واقعیت مجازی است.

تاریخچه فناوری واقعیت مجازی

در حال حاضر گوشی های تلفن همراه هوشمند به عنوان در دسترس ترین ابزار بکار گیری فناوری واقعیت افزوده مطرح است.

تاریخچه

سابقه واقعیت مجازی علیرغم اینکه این فناوری بسیار پیشرفته است به دهه های 50 و 60 میلادی بر می گردد , سخت افزار های سنگین و آزمایشگاهی مانع رشد سریع این فناوری شد.
اطلاعات بیشتر
واقعیت مجازی

کاربرد های مختلف واقعیت مجازی

هر چند که کاربرد فناوری VR در دنیای سرگرمی به سرعت جای خود را گشوده است و عموم کاربران با این وجه واقعیت مجازی به خوبی آشنا هستند اما تیمها و کارشناسان متعددی در قالب تیم ؛ شرکتها و استارتاپ های مختلف کاربرد های متعددی از این فناوری را در سایر رشته ها رقم می زنند. کاربرد موثر درمانی و پزشکی در بخشهای روانی و جسمانی از دیگر ثمرات بهره گیری از این فناوری است. از سوی دیگر یکی از روشهای نوین آموزشی در سطح ارتقاء مهارت برای تکنسین ها و کارکنانی که در رده های شغلی حساس فعالیت می کنند , نیز از دیگر کاربرد های این فناوری است.

برخی از پروژه های واقعیت مجازی ما

برخی از محصولات توسعه یافته در بستر واقعیت مجازی که بر اساس نیاز مشتریان در کسب و کارها مختلف طراحی و پیاده سازی شده است

اصول و مبنای فناوری واقعیت مجازی

اگرچه امروزه نسل های جدید فناوری واقعیت افزوده و زیر ساختهای ایجاد شده قادر به تلفیق انواع داده ها برای بهترین نتیجه هستند اما مبنای عملکرد آنها بطور عمومی و پایه ای مبتنی بر سه نوع مختلف است :

Pattern Based AR
این نوع واقعیت افزوده مبتنی بر پردازش و شناسایی و تعقیب دوربین روی یک یا چند الگوی تصویری تعریف شده برای واقعیت افزوده است . بطور مثال اَپی که قادر به شناسایی یک یا چند تصویر از یک روزنامه و نمایش یک ویدئو روی آن است.

Location Based AR
این نوع واقعیت افزوده مبتنی بر پردازش و شناسایی و تعقیب دوربین به کمک داده های مکانی برای واقعیت افزوده است . بطور مثال اَپی که قادر به شناسایی مسیر و محاسبه فاصله بوده و با نمایش نمادهای راهنمای مجازی الحاق شده به تصویر دوربین زنده یک گوشی تلفن همراه شما را در شناسایی مکانها و معابر راهنمایی می کند از این دسته هستند. 

واقعیت مجازی

Gesture Based AR
این نوع واقعیت افزوده مبتنی بر پردازش و شناسایی و تعقیب دوربین به کمک داده های تصویری و الگوهای متحرک در صحنه است , بطور مثال 

آینده پژوهی درفناوری واقعیت مجازی

بدون شک با ظهور عینک های هوشمند واقعیت افزوده مبتنی بر زیر ساختهای پردازش تصویر و بکار گیری انواع سنسور های مختلف در این عینک ها بزودی شاهد ورود یک میهمان ویژه در قالب یک ابزار پوشیدنی خواهیم بود که در کنار گوشی های هوشمند مان باید به استقبال آنها برویم

واقعیت مجازی

اصل طراحی اَپلیکیشنهای مبتنی بر الگوی تصویری و کاربرد آنها به این گونه است که اپلیکیشن قادر به شناسایی یک یا  چند تصویر از پیش تعریف شده است این تصاویر بنام تارگت یا پترن معرفی می گردد در تهیه اپلیکیشن شما قادر هستید هر نوع مدیای دو بعدی یا سه بعدی را به تصاویر الحاق نمایید. کاربرد اپلیکیشن های واقعیت افزوده مبتنی بر الگوی تصویری به سادگی در سه مرحله توسط هر کاربری قابل استفاده است , ابتدا اپ توسط مخاطب شما دریافت و اجرا می گردد , پس از اجرا دوربین دستگاه شما روشن می شود و کافیست دوربین به سمت تصویر پرینت شده تارگت قرار گیرد تا مدیای از پیش تعریف شده روی آن ظاهر گردد. ویژگی تراکینگ دوربین یا تعقیب دوربین به کاربران اجازه می دهد تا مدیای مجازی الحاق شده به صحنه دوربین لحظه به لحظه موقعیت خود را اصلاح کند و با حرکت کاربر کاملا به شکل یک نمونه واقعی الحاق شده به محیط واقعی مشاهده گردد.

واقعیت مجازی

آخرین اخبار فناوری واقعیت مجازی

فناوری واقعیت افزوده بستری مناسب برای کارآفرینان خلاق و پرتلاش است تا با خلق محصولات جدید مبتنی بر واقعیت افزوده خبر ساز اینروزهای دنیای فناوری باشند

نمونه اولیه عینک واقعیت ترکیبی اچ تی سی به نام رمز پروتون رونمایی شد

نمونه اولیه عینک واقعیت ترکیبی اچ تی سی به نام رمز پروتون رونمایی شد

23 فوریه 2020 اخبار تخصصی, اخبار واقعیت افزوده, اخبار واقعیت مجازی

عینک‌های “واقعیت ترکیبی”(mixed reality) که اخیرا عرضه می‌شوند واقعا جذاب و جالب هستند

اطلاعات بیشتر
آپدیت جدید کروم واقعیت افزوده را به مرورگر می‌آورد

آپدیت جدید کروم واقعیت افزوده را به مرورگر می‌آورد

20 فوریه 2020 اخبار تخصصی, اخبار واقعیت افزوده

یکی از محبوب ترین مرورگرهای دنیا میان کاربران اینترنت و شبکه ، گوگل کروم است.

اطلاعات بیشتر
کاربرد انیمیشن در تبلیغات

کاربرد انیمیشن در تبلیغات

16 فوریه 2020 اخبار انیمیشن, اخبار تخصصی

هنگامی که تصاویر به صورت سلسله وار پشت سر هم قرار می گیرند،

اطلاعات بیشتر