آموزش و بازی های رایانه ای ؟

امروزه بازی های الکترونیکی متنوعی روی پلاتفرم های مختلف تولید و درمارکتهای مختلف منتشر می شود. نقش رسانه ای بازی های رایانه ای در کنار مولفه های هنری آن بدون شک مهمترین مولفه ها و ویژگی هایی است که آموزش به کمک بازی های رایانه ای را به عنوان یکی از روشهای کارآمد آموزشی مورد توجه قرار می دهد. ساختار آموزشی غیر مستقیم و در قالبی دو سویه و تعاملی از ویژگی های انحصاری بازی های رایانه ای در نقش ابزار رسانه ای آموزشی است که اهمیت آن را دوچندان می کند.

بازی های رایانه ای

کاربردهای مختلف بازی های رایانه ای

برهیچ کس پوشیده نیست که فلسفه وجودی بازی های رایانه ای , سرگرمی است اما بستر دیجیتالی بازی های الکترونیکی و توسعه وسیع سخت افزارهای بازی از یک سو و وجه رسانه ای آن با ساختار تعاملی آن , سرنوشت متفاوتی را برای آن رقم می زند. توسعه وسیع گوشی های هوشمند و اینترنت بستر متفاوتی را برای بازی های الکترونیکی فراهم نمود تا نقش بازی های رایانه ای در زندگی عموم پررنگ تر گردد و در ادامه آن برای جلب رضایت علاقمندان با سلقیه های گوناگون , سبک های متفاوتی از بازی های رایانه ای پدید آید . در این میان استفاده کاربردی از بازی های رایانه ای نیز جایگاه پراهمیتی را پیدا کرد. سوال اینست که آیا یک بازی الکترونیکی می تواند نقش فراتری از سرگرمی داشته باشد ؟ پاسخ به این سوال با قاطعیت بله است.

بدیهی ترین کاربرد و اصولا فلسفه وجودی بازی های الکترونیکی جنبه سرگرمی آنهاست , امروزه بالاترین رتبه پر کردن اوقات فراغت عموم را بازی های الکترونیکی تشکیل داده است. بازی های آنلاین , بازی های پلاتفرم PC , بازی های پلاتفرم موبایل , بازی های کنسول خانگی و بازی های جدید پلاتفرم واقعیت افزوده و واقعیت مجازی همه و همه بر مبنای جنبه سرگرمی آنها توسعه و رونق پیدا کرده اند و در کنار جنبه سرگرمی آن و مخاطبان انبوه بازی های الکترونیکی و وجه رسانه ای آن جنبه های دیگری از کاربرد های بازی های الکترونیکی رقم می زند.

یکی از مهمترین وجوه کاربردی بازی های رایانه ای جنبه آموزشی بازی های الکترونیکی است ساختار تعاملی و اصطلاحا” دوسویه بودن آن از یک سو و امکان ساختار غیر مستقیم رسانه ای آن باعث گردیده تا به شکل قابل ملاحظه ای با سایر رسانه های آموزشی تمایز یابد . مخاطبان بازی های الکترونیکی از هر گروه سنی و از هر جنسیتی که به هر سبکی از بازی های الکترونیکی علاقمند هستند قطعا” مورد هدف آموزشی بازی ها قرار می گیرند . 

انبوه مخاطبان بازی های الکترونیکی در سراسر دنیا که شامل گروه های مختلف سنی و جنسیتی از اقشار مختلف جوامع هستند که هر روز همگام با توسعه گوشی های هوشمند تلفن همراه در حال افزایش هستند , این بابت وجه رسانه های ای بازی های الکترونیکی به سرعت مورد توجه قرار گرفت و تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم به موازات سایر رسانه های با پتانسیل تبلیغاتی جای خود را پیدا کرد. امروزه شاهد آن هستیم که در بسیاری از نمونه های منتشر شده مبنای توجیه اقتصادی طراحی و تولید یک بازی بهره گیری از درآمدهای تبلیغاتی آن است

مدت زیادی است که از کاربرد بازی های آموزشی در صنایع نظامی گذشته است این موضوع آنقدر جدی است که سبکی بنام WAR GAME بوجود آمد در این بازها که عمدتا به سبک بازی جدی است آموزش های نظامی هم در سطح فرماندهان نظامی و هم در سطح سربازان رسته های مختلف نظامی ارائه می گردد. فرماندهان نظامی می توانند در قالب سناریوهای شبیه سازی شده از جنگ بارها وبارها مراحل مختلف را فرماندهی کنند و نتایج تصمیمات خود را مشاهده و ارزیابی نمایند. 

اخیرا” کاربردهای جدیدی در حوزه پزشکی و درمانی برای بازی های الکترونیکی فراهم شده است. امروزه برای روان درمانی و همچنین بیمارهای حرکتی و عضلانی از پتانسیل بازی های الکترونیکی استفاده می شود. 

بازی های جدی سبکی از بازی های آموزشی هستند که جنبه آموزشی آن بر جنبه سرگرمی آن برتری دارد , در این دسته از بازی ها آموزش مهمترین محور بازی است , آموزشهای مختلفی ویژه متخصصان در قالب این بازی ها ارائه می شود. مدیران و کارشناسان به کمک این سبک از بازی ها همواره در قالب سناریوهای مختلف دانش خود را در دنیای مجازی تجربه نمایند.

برخی از پروژه های ساخت بازی ما

برخی از محصولات توسعه یافته در بستر بازی های رایانه ای که بر اساس نیاز مشتریان در کسب و کارها مختلف طراحی و پیاده سازی شده است

آخرین اخبار فناوری بازی های رایانه ای

فناوری واقعیت افزوده بستری مناسب برای کارآفرینان خلاق و پرتلاش است تا با خلق محصولات جدید مبتنی بر واقعیت افزوده خبر ساز اینروزهای دنیای فناوری باشند

نمونه اولیه عینک واقعیت ترکیبی اچ تی سی به نام رمز پروتون رونمایی شد

نمونه اولیه عینک واقعیت ترکیبی اچ تی سی به نام رمز پروتون رونمایی شد

23 فوریه 2020 اخبار تخصصی, اخبار واقعیت افزوده, اخبار واقعیت مجازی

عینک‌های “واقعیت ترکیبی”(mixed reality) که اخیرا عرضه می‌شوند واقعا جذاب و جالب هستند

اطلاعات بیشتر
آپدیت جدید کروم واقعیت افزوده را به مرورگر می‌آورد

آپدیت جدید کروم واقعیت افزوده را به مرورگر می‌آورد

20 فوریه 2020 اخبار تخصصی, اخبار واقعیت افزوده

یکی از محبوب ترین مرورگرهای دنیا میان کاربران اینترنت و شبکه ، گوگل کروم است.

اطلاعات بیشتر
کاربرد انیمیشن در تبلیغات

کاربرد انیمیشن در تبلیغات

16 فوریه 2020 اخبار انیمیشن, اخبار تخصصی

هنگامی که تصاویر به صورت سلسله وار پشت سر هم قرار می گیرند،

اطلاعات بیشتر